رزین چیست + کاربرد و انواع رزین

 

رزین چیست؟

رزین چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ رزین یا همان رزین اپوکسی از محصولات پرکاربرد در ساختمان‌سازی و صنایع دستی است. رزین انواع مختلف دارد و از هرنوع رزین برای اهداف خاصی می‌توان استفاده کرد. با ما همراه باشید تا هرآنچه باید درباره رزین بدانید با شما در میان بگذاریم.

رزین چیست؟

در پاسخ به این پرسش که رزین resin چیست، باید بگوییم رزین در حقیقت، مخفف رزین اپوکسی است. رزین ماده‌ای 2 جزئی به‌شمار می‌رود که شامل هاردنر و رزین می‌شود. پس از ترکیب این دو جزء، واکنش شیمیایی اتفاق می‌افتد؛ در نتیجه، رزین به‌تدریج در طول 24 تا 72 ساعت تبدیل به ماده‌ای جامد و پلاستیکی می‌شود.

این ماده محکم و جامد به‌شکل براق، بادوام، ضدآب و غیرسمی است که برای مقاصد صنعتی، کف، روی میز، کارهای هنری و قایق‌سازی کاربرد دارد. این روزها از رزین برای ساخت دکوراسیون خانه، جواهرات و مجسمه‌ها نیز استفاده می‌شود.

رزین کاری چیست؟

واژه رزین به معنای صمغ درخت است که حشرات را در خود محبوس می‌کند. درحال‌حاضر، رزین نوعی ماده شیمیایی به‌شمار می‌رود که در صنعت و هنر کاربرد دارد، اما رزین کاری چیست؟ رزین کاری، فعالیت‌هایی است که با رزین صورت می‌گیرد. یکی از موارد در رزین‌کاری، به‌کار بردن رزین در ساخت جواهرات است.

این ماده بی‌رنگ و شفاف در صنعت بسیار کاربرد دارد و مهم‌ترین استفاده رزین در صنعت، قالب‌سازی است.

 

انواع رزین کدام است؟

رزین شامل انواع رزین مصنوعی، رزین طبیعی و رزین گیاهی می‌شود. در پاسخ به این سؤال که رزین مصنوعی چیست، باید بگوییم نوعی رزین است که با ترکیبات شیمیایی تولید می‌شود و زمانی‌که از صنایع دستی صحبت می‌کنیم، منظور ما از رزین، همان رزین مصنوعی است که می‌تواند رزین ریخته‌گری یا رزین اپوکسی باشد.

رزین طبیعی نیز نوعی ماده زرد یا نارنجی غلیظ است که با خراش روی گیاهان اغلب ایجاد می‌شود.

 

کاربرد رزین طبیعی چیست؟

رزین طبیعی که برخلاف رزین مصنوعی، از گیاهان ترشح می‌شود، نه از سنتز شیمیایی، این روزها در صنعت عطرسازی، ساخت جواهر، تولید چرم و آرشه‌سازی آلات موسیقی زهی مثل ساخت ویولن و ویولن‌سل به‌کار می‌رود و کاربرد دارد. البته بیشترین استفاده از رزین طبیعی در مومیایی‌سازی است.

هنر رزین چیست؟

این نوع از هنر در حقیقت، نوعی هنر صنایع دستی است که در آن رزین ریخته‌گری یا رزین اپوکسی به‌کار می‌رود. هنر رزین به‌شکل موارد صورت می‌گیرد:

 • رزین را با جوهر یا رنگ ترکیب می‌کنند تا طرح‌ها و الگوهای زیبا و رنگارنگ پدید آورند.
 • رزین را در قالب‌هایی مثل صدف یا گل خشک می‌ریزند.
 • از رزین روی نقاشی‌ها استفاده می‌شود تا پوششی براق و ضخیم روی آن‌ها ایجاد کنند.
 • رزین را روی اقلامی مثل لوازم خانگی، جواهرات و نقاشی‌های انتزاعی به‌کار می‌برند.

رزین سنگ چیست؟

این نوع از رزین نیز ماده‌ای شفاف است که با کمک آن سطوح سیمانی، سنگی و آجری را پوشش می‌دهند. ازآنجاکه کف‌پوش ساختمان مستعد خوردگی است، با گذشت زمان دچار خرابی می‌شود و ظاهری ناخوشایند پیدا می‌کند، با رزین سنگ پوشش داده می‌شود تا دوام و ماندگاری بیشتری پیدا کند.

 

کاربرد رزین سنگ چیست؟

اگرچه رزین سنگ برای سطوح سنگی ساخته و طراحی می‌شود، اما برای سطوح دیگر نیز قابل استفاده است. شما می‌توانید از رزین سنگ برای نماهای آجری و سطوح غیرسنگی دیگر نیز استفاده کنید. سطوح سیمانی و بتونی را هم می‌توان با رزین سنگ پوشش داد و ماندگاری آن‌ها را بیشتر کرد.

برای سطوح چوبی نیز از رزین سنگ استفاده می‌کنند. چوب‌های دارای رزین سنگ برای تزئین نمای ساختمان به‌کار می‌روند.

مزایای رزین اپوکسی چیست؟

 • به سطح به‌خوبی می‌چسبد.
 • با توجه به نوع رزین مورداستفاده، رزین در مقابل بازها و اسیدهای شیمیایی مقاومت دارد.
 • تا حدودی عایق جریان الکتریسیته و نارساناست، البته می‌توانید رزین را رسانا کنید.
 • قابلیت جلادهی دارد.
 • انواع آلودگی به‌سادگی از روی آن پاک می‌شود.
 • پیگمنت‌های رنگی را می‌توانید به رزین اضافه کنید.

معایب رزین اپوکسی چیست؟

 • تمام وسایل ساخته‌شده با رزین با گذشت زمان ممکن است زرد ‌شوند.
 • شما نمی‌توانید از یک نوع رزین برای همه‌چیز استفاده کنید؛ برای مثال، رزین مناسب کفپوش 3 بعدی اپوکسی مناسب انگشتر رزینی نیست.
 • رزین ضدخش وجود ندارد، بلکه باید با کمک فرمول‌هایی باعث افزایش مقاومت رزین شد.

کلام آخر؛ رزین اپوکسی، ماده‌ای پرکاربرد!

رزین اپوکسی چیست و چه کاربردهایی دارد، موضوعاتی بود که در این مقاله تلاش کردیم به آن‌ها پاسخ دهیم. رزین اپوکسی که در انواع طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود، موارد کاربرد بسیاری دارد. از رزین برای کف‌پوش ساختمان‌ها و حتی کارهای هنری و صنایع دستی استفاده می‌کنند.

رزین اپوکسی باعث افزایش مقاومت نمای ساختمان یا کف‌پوش در مقابل سایش و خوردگی می‌شود. شما از رزین برای چه کارهایی استفاده می‌کنید؟