انتخاب تینر مناسب رنگ

انتخاب تینر مناسب برای رسیدن به نتیجه‌ای که انتظار آن را دارید اهمیت بسیاری دارد. برای اینکه تینر مناسب را انتخاب کنید باید به نوع رنگ و سطحی که می‌خواهید رنگ‌ بزنید توجه کنید. با این وجود باز هم خیلی‌ها در انتخاب تینر مناسب رنگ اشتباه می‌کنند و علاوه بر هدر دادن مقدار زیادی رنگ و وقت، نتیجه دلخواه خود را به دست نمی‌آورند.

اگر شما هم می‌خواهید رنگی که می‌زنید به دلتان بنشنید این راهنمای جامع انتخاب تینر مناسب رنگ را از دست ندهید. در این راهنما به صورت قدم به قدم به شما می‌گوییم که چگونه تینر مناسب را انتخاب کنید؛ همراه ما باشید.

قدم اول؛ نوع رنگ خود را بشناسید!

شاید خیلی بدیهی به نظر برسد اما خیلی‌ها فرق انواع رنگ را نمی‌دانند و ممکن است از تینر اشتباه استفاده کنند. رنگ‌ها، جلاها و پوشش‌ها، انواع مختلفی دارند و برای رقیق کردن هرکدام از آن‌ها باید از تینر مناسب استفاده کرد. رنگ‌های پلاستیکی بر پایه آب هستند و با آب رقیق می‌شوند ولی برای رنگ‌های روغنی باید از تینر استفاده کرد.

تینرها قدرت حلالیت متفاوتی دارند و هرکدام تا حد خاصی می‌توانند رنگ را رقیق کنند. از طرف دیگر سرعت تبخیر تینرها هم با هم فرق می‌کند. با توجه به این باید برای هر رنگ از تینر مناسب استفاده کنید تا قدرت حلالیت و سرعت تبخیر آن با رنگ موردنظر متناسب باشد و در انتها رنگ ظاهر خوبی پیدا کند.

حالا که می‌دانید رنگ شما از چه نوعی است، وقت آن است که با انواع تینر آشنا شوید.

قدم دوم؛ آشنایی با انواع تینر

تینر گروهی از حلال‌‌ها است که رنگ‌ها و پوشش‌های پایه روغنی را رقیق و ویسکوزیته آن‌ها را کاهش می‌دهد. متداول‌ترین مواد شیمیایی مورداستفاده در تینر این‌ها هستند:

 • استون، دی متیل فرمامید (DMF)
 • گلیکول اترها (Glycol ethers)
 • متیل اتیل کتون (MEK)
 • مینرال اسپریتز (Mineral spirits)
 • نفتا (Naphtha)
 • تولوئن (Toluene)
 • تربانتین (Turpentine)

· زایلین (Xylene)

برخی از تینرها برای تمیز کردن قلم‌مو، ابزار و تجهیزات هستند و برخی دیگر برای رقیق کردن انواع رنگ‌. در ادامه با انواع تینر رنگ آشنا می‌شوید:

 • تینر روغنی: برای رقیق‌کردن انواع رنگ‌ها، جلاها و پوشش‌های روغنی استفاده می‌شود.

· تینر فوری: بیشتر شبیه به آب است و سرعت تبخیر بالایی دارد. از آن برای رقیق‌کردن رنگ‌های نیترو سلولوزی، سیلر، کیلر و رنگ‌های فوری استفاده می‌شود.

 • تینر پلی اورتان: سرعت تبخیر بالایی دارد. برای رقیق‌کردن رنگ، کیلر، آستر و باقی رنگ‌های پلی اورتان استفاده می‌شود.
 • تینر اپوکسی: بر پایه حلال‌های سلولوزی است. برای رقیق‌کردن رنگ‌های اپوکسی استفاده می‌شود.

· تینر شستشو: از این تینر برای تمیز کردن ابزار و وسایل رنگی و حتی ساخت سایر شوینده‌ها استفاده می‌شود.

این هم از آشنایی با انواع تینرها؛ همین ‌که بدانید که هرکدام از تینرها برای کدام رنگ‌ها کاربرد دارند می‌توانید تینر مناسب را انتخاب کنید. اگر هنوز درباره انواع تینر سؤال دارید می‌توانید مقاله راهنمای انواع تینر را مطالعه کنید.

قدم سوم؛ برچسب روی رنگ را بخوانید

همان‌طور که تا به حال متوجه شده‌اید با توجه به نوع رنگ می‌توانید تینر مناسب را هم انتخاب کنید. اگر رنگ خود را انتخاب کرده‌اید بهتر است برچسب روی آن را بخوانید. معمولاً برچسب روی بسته‌بندی رنگ بهترین راهنما برای انتخاب تینر مناسب و دستورالعمل مناسب آن است.

بهتر است نسبت رنگ به تینر را هم از روی همین راهنما بخوانید مثل آن اجرا کنید تا به بهترین نتیجه برسید. تست کردن رنگ هم می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید به غلظت مورد نظر رسیده‌اید یا خیر.

به‌عنوان یک راهنمای کلی انتخاب تینر مناسب برای هر رنگ می‌توان اطلاعات زیر را ارائه داد:

 • رنگ‌های اپوکسی (تینر اپوکسی یا استون)
 • رنگ‌های پلی اورتان (تینرهای پلی اورتان یا مینرال اسپریت)
 • رنگ‌های الکیدی (مینرال اسپریت یا تربانتین)
 • رنگ‌های اکریلیک (آب)
 • رنگ‌های رزین نیتروسلولز یا رنگ‌های فوری (تینر فوری)
 • رنگ‌های روغنی (تینر روغنی)

· رنگ‌های پلاستیک (آب)

کلام پایانی؛ انتخاب بهترین تینر مناسب رنگ ها

در این مطلب از بلاگ اطلس فام سعی کردیم یک راهنما برای انتخاب تینر مناسب رنگ به شما ارائه بدهیم. اینکه کدام تینر را انتخاب می‌کنید به هدف شما، نتیجه‌ای که می‌خواهید و نوع رنگ بستگی دارد. ممکن است کسی بخواهد فقط رنگ زود خشک شود و برایش مهم نباشد که نتیجه نهایی چه کیفیتی دارد؛ برای همین تینر فوری را برای رنگ روغن معمولی استفاده کند. بله؛ این انتخاب و هدف شما در انتخاب تینر نقش اساسی دارد.

اگر هنوز درباره تینر مناسب برای هر رنگ سؤال دارید می‌توانید مقاله How To Choose the Best Paint Thinner را مطالعه کنید. اگر هم می‌خواهید یاد بگیرید چطور رنگ و تینر را با هم مخلوط کنید که به بهترین نتیجه برسید مقاله راهنمای مخلوط کردن تینر با رنگ را بخوانید.